O MNIE

 

Trener Biznesu Marta Dyda

Certyfikowany Trener Biznesu Marta Dyda


Witam serdecznie, cieszę się, ze trafiła/eś na MOJEGO BLOGA.

MARTA DYDA –  certyfikowany trener biznesu, doradca biznesowy, certyfikowany trener i partner FRIS®, coach narzędziowy, certyfikowany trener szkoleń on-line, instruktor narciarstwa. Organizuję warsztaty wyjazdowe blisko natury. Piszę artykuły dla Zmiany w Życiu. Współpracuję z Wyższą Uczelnią Collegium Da Vinci. Przez ostatnie lata związana z branżą rozwojową, biznesową, pracą trenerską i coachingową.

Jako certyfikowany trener biznesu i coach narzędziowy przygotowywałam i realizowałam programy szkoleniowe dla środowiska sądowniczego i wielu cenionych organizacji biznesowych w Polsce.  Zapraszam na moją stronę MARTA DYDA kultura szkoleń & biznesu. Będąc w środowisku biznesowym, sądowniczym i urzędniczym obserwując ludzi w organizacjach, rozmawiając z zespołami, managerami i liderami. W czasach dostępu do wszystkiego na wyciągnięcie ręki mam takie poczucie, że najbardziej cenny staje się dostęp do samego Siebie.

To było dla mnie impulsem do zatrzymania się i wykorzystania swoich obserwacji, umiejętności, wiedzy i doświadczeń żeby przygotować zupełnie nową propozycję rozwojową.

Tradycyjne programy szkoleniowe koncentrują się na doskonaleniu elementów ról, w których występujemy. Dopóki zaniedbywane będą czynniki związane z autentycznością człowieka, programy te nie podwyższą poziomu umiejętności ani nie podniosą jakości relacji, pracy, zespołu i człowieka. Zrozumienie wagi obecności, emocji, stresu, odporności psychicznej  i włączenie odpowiednich zagadnień do treści programów rozwijania kompetencji przywódczych, interpersonalnych, sprzedażowych oraz obszarów związanych z efektywnością może znacznie podnieść wartość takich programów. W praktyce pozwala zyskać kilka dodatkowych sekund na podjęcie decyzji, których często nie ma gdy nawyki kierują naszym działaniem. Budując świadomość w biznesie na poziomie relacyjnym, zadaniowym i kondycyjnym ludzi i organizacji, modelując zachowania i kreując nawyki.

I nie chodzi tutaj o naukę nowych narzędzi ale zupełnie nowy, pogłębiony sposób podejścia do wszystkiego z czym się mierzymy oraz tego co się z nami wtedy dzieje. Wzbogacając i pozwalając zrozumieć mechanizmy gdzie mówiąc o skuteczności doprowadzamy do realnej zmiany. Jeśli wciąż jesteś w tym, co znasz, nie masz szansy dowiedzieć się jak reagujesz, gdy coś Ci nie wychodzi.

A teraz coś dla Ciebie…

Będzie o tym co ważne we współczesnym życiu i jak zadbać o siebie, czym w praktyce jest obecność i dlaczego dzisiaj jest dla nas taka ważna, jakie są nasze współczesne relacje, co daje nam sens w zabieganej codzienności.

Bo zobacz, czy nie jest tak, że najpierw w życiu myślisz, że musisz dużo mieć. Zbierasz, gromadzisz, napinasz się żeby zarobić i mieć. I w sumie fajnie jest mieć ale kiedy tego doświadczysz myślisz, ech właściwie to nie jest takie ważne jak mi się wydawało. I zaczynasz zadawać sobie pytanie, o co zatem chodzi w życiu, co jest tak naprawdę ważne?

I zaczynasz zauważać i odkrywać,  że wszystko co jest naprawdę istotne to sposób w jaki TY patrzysz na tą codzienność, otaczający Cię świat, samego siebie i ludzi. Bo nic, nie może przynieść nam tyle radości, co zachowanie wewnętrznego spokoju, w każdej sytuacji, postępowanie w zgodzie ze swoimi wewnętrznymi wartościami, pielęgnowanie naturalności, prawdy o sobie, prostoty, szczerości i miłości wobec siebie. Bo piękno to nasza wewnętrzna siła i nasze poczucie bycia sobą. Twoja wiara w siebie, w swoje możliwości, wartości i wspierające przekonania. To twoja akceptacja tego kim jesteś, razem ze wszystkimi niedoskonałościami.

Bo to nie o to chodzi co widzi oko, czasami szczęścia więcej jest w jednym drobnym słowie, w śniadaniu z dziećmi, zjedzonym bez pośpiechu, spacerze z psem niż w całym naszym życiu. Nie zdajemy sobie sprawy ile umyka nam codziennie cudownych chwil. Szukamy wszędzie, tylko tam gdzie nie trzeba, często uciekając od życia. Naprawdę istnieje ogromna różnica między wypełnionym po brzegi kalendarzem a świadomymi i wypełnionymi po brzegi prawdziwymi relacjami i życiem budowanym na prawdziwych wartościach.

A co u mnie prywatnie?

Jestem szczęśliwą Mamą. Jestem taka jak Wy, zwyczajna i wyjątkowa zarazem. Cieszą mnie małe rzeczy. W każdej wolnej chwili uciekam tam gdzie czas płynie wolniej, przyroda, las, góry, przestrzeń, wieś. Dzisiaj z uważnością potrafię patrzeć na życie, na ludzi, na siebie. Znalazłam swój wewnętrzny rytm. Mam też swoje słabości i troski. Tak jak Wy, mam lepsze i gorsze dni. Dzisiaj patrzę na siebie i potrafię powiedzieć, czasami czuję się bardzo silna. Czasami taka słaba. W domu czasami wszystko wiem lepiej. Bywam skuteczna. I nieskuteczna. Zdarza mi się płakać. I nie móc. Nie umieć. Chcieć szybko. Nie rozumieć. Czasami się złościć. Nie zgadzać się. Gubić się. I taką siebie lubię mimo, że bywa, że nie lubię. Doświadczam wtedy mnóstwa mniejszych rzeczy w codzienności, ale także wielu spraw, które są trudne, które cały czas pokazują mi, co mam do zrobienia i co jeszcze nie działa a chcę żeby działało ale już mam większy luz.

Czasami wyjeżdżam, gdzieś sama, tak bardzo momentami tego potrzebuję. Mogę powiedzieć tak, nauczyłam się zostawiać to, co nie moje, to co mnie nie wspiera. Dzisiaj widzę ile zmian zachodzi kiedy odpuszczam kontrolę i bycie jak wszyscy. Dzięki temu dzisiaj mogę powiedzieć, tak, czasami trzeba poczekać i zaufać, że wszystko co ma przyjść, przyjdzie w swoim czasie, niezależnie od mojego chcenia, aby coś się wydarzyło lub już się nie wydarzyło.

I to pozwoliło odzyskać mi spokój, że tak jak jest – jest OK, że jeśli coś dzieje się, to właśnie tak ma się dziać, żeby na coś zwrócić uwagę, żeby coś pokazać, żeby czegoś doświadczyć, żeby coś zmienić, żeby było pełniejsze. I dzisiaj łatwo mi się o tym pisze ale to wcale nie jest łatwe.

O ile to możliwe, w życiu wystrzegam się sztywnych zasad i reguł. Dzisiaj już to wiem, nie są dla mnie. Zapraszam, zostań tu dłużej.