Trener FRIS, trener biznesu,

Pani tu nie pasuje czyli BAJKA O ODPORNOŚCI

Pewna młoda kobieta przyszła do swojej matki i opowiedziała jej o swym życiu, o tym jak jest jej ciężko. Nie wiedziała, jak sobie poradzić i była bliska rezygnacji; była zmęczona walką i zmaganiami.

Mówiła, że jak tylko jeden problem zostaje rozwiązany, to zaraz pojawia się nowy. Matka zaprowadziła ją do kuchni, napełniła trzy garnki wodą i postawiła na ogniu.

Wkrótce woda zagotowała się. Do pierwszego garnka włożyła marchewki, do drugiego jajka, a do trzeciego ziarna kawy i zostawiła je, aby się gotowały, nic nie mówiąc.

Po jakichś 20 minutach wyłączyła palniki.Wyłowiła marchewki i położyła je na talerzyk, podobnie i jajka. Następnie zaczerpnęła kawy i nalała do filiżanki, po czym zwracając się do córki, zapytała: “Powiedz mi, co widzisz?”.

“Marchewki, jajka i kawę” – odpowiedziała.

Matka przyprowadziła ją trochę bliżej i powiedziała jej, aby dotknęła marchewki. Gdy to zrobiła, zauważyła, że jest miękka. Wtedy matka poprosiła ją, aby wzięła jajko i rozbiła je. Gdy zdjęła skorupkę zauważyła jajko ugotowane na twardo.W końcu poprosiła ją, aby spróbowała kawy.

Córka uśmiechnęła się, gdy spróbowała bogatego i aromatycznego smaku kawy. Młoda kobieta zapytała: “Mamo, a co to wszystko znaczy?”

Wtedy matka wyjaśniła jej, że te trzy rzeczy zostały poddane takiej samej przeciwności: gotującej się wodzie. Każda z nich zareagowała inaczej. Marchew weszła do garnka mocna, twarda i bezlitosna, niemniej poddana działaniu gotującej się wody, zmiękła i stała się słaba. Jajko było delikatne. Cienka skorupka chroniła płynne wnętrze, lecz po przejściu przez gotowaną wodę, jego wnętrze stwardniało. Ziarna kawy są jednak unikalne. Po zetknięciu z gotującą się wodą spowodowały, że to woda się zmieniła.

“Czym jesteś?” – zapytała córki. – Gdy przeciwności pukają do twoich drzwi, jak reagujesz? Jesteś, marchewką, jajkiem czy ziarnem kawy?

 

Leave a Reply